Att jag är en romantiker är redan konstaterat. Därtill lyriker, särskilt på sommaren, i så måtto att jag då blir extra lyrisk. Mina favvosommarord och -företeelser är nog humla, daggkåpa och bärsla (öländska för ”skörden”, dvs skördearbetet). Känner mig inte så lite befryndad med Beppe Wolgers:
Vad gäller insekter så hör även tvestjärtar till mina små sommarraringar, lika ofarliga och gulliga som gråsuggor – tycker jag och Povel:
I ”DJUR I DUR” får vi möta bl a Acke Asgam, Tvigge Tvestjärt, Kalle Kobra och Gary Gråsugga och andra stackars djur som dessförinnan inte förärats någon barnvisa. Ett annat av mina minifavoritdjur är silverfiskar, en insekt som funnits i 300 miljoner år:
Det inger respekt (nota bene: inte det kräkreflexframkallande ”är respekt” som vissa gravt språkobegåvade PR-nissar myntat i ett helt annat sammanhang). Nu är jag faktiskt seriös – den här gången. Med risk för att bli fullständigt idiotförklarad ska jag ändå avslöja att jag brukar prata med dom små glänsande, i badrummet inneboende silverfiskarna under ”vissa” nätter när jag sätter mig för att kissa (fan orkar stå klockan tre på natten, särskilt dom gångerna). Jämför gärna med Mattes badanka Ankan.
Älskade lilla vän, nu måste syster få göra ett inlägg här. Man SKA sitta ner o kissa!!! Och dessutom så är det faktiskt trevligare för den bättre halvan åxå..
Respekt Herr Redaktör´n…här sitter vi ner också…så klart! 🙂
Ska avslöja att jag ljög lite för att bättra på ”storyn”. Jag sitter nästan alltid, utom i skogen och på krogen och liknande. Men pratar med dom små liven gör jag.
duktiga gossar…. hannatilda lugnade sig genast… 😉 har minsann lärt min son åxå att sitta ner, lika bra att forma pojkarna redan från det dom e små…hihi!
….förresten, Lars Ekborg var en lyyysande skådespelare!