Man brukar ju prata om högriskmiljöer som i möjligaste mån bör undvikas. Det kan vara vissa kvarter i städer som Marseille, Neapel och Johannesburg, slumområden i Mexico City och Sao Paolo, eller kön en lönehelg framåt småtimmarna till korvmojjen.
Däremot tycks Socialstyrelsen ha missat att varna för den kanske allra farligaste av dom alla, den gemensamma tvättstugan:
…..just därför undviker jag tvättstugan, vill inte ta några risker. 🙂
Förstår. Istället skickar du stora starka Pan. 😉
Nordiska Museet har dock uppmärksammat fenomenet och gett det tillräckligt med utrymme: http://www.nordiskamuseet.se/Publication.asp?publicationid=12362&cat=148&topmenu=148
Tvättestugekonflikter som musealt ämne är ett spännande grepp!
Sannolikt en göteborgsvits för mycket. Kanske hette någon Björn och kallades tvättbjörn och så var det hela igång.
Säkert en omtumlande upplevelse för dom inblandade.
Ja om man blir kallad tvättbjörn förstår jag att man vill hämnas med stryk. (Ok, kanske lite långsökt ordvits, men den funkar…)
🙂 Visst, ett rejält kok ångstryk.