Banktankar

Jag besökte ett bankkontor i dag. Inte pant- eller glasbanken utan ursvenska Swedbank.

Ja, den är väl väl så ur som Gotabanken och The Province Bank of Jamtland-Harjedalen. Omaket föranleddes av en avi från The Traffic Work avseende återbäring(?!) om 265 kr av vägtrafikskatten för vår tjänstebil.

Den trekvarts långa väntan utnyttjade jag effektivt för utarbeta ett förbättrat, helt revolutionerande affärssystem för bankkontor. Redan nu finns olika köer för kontantärende och okontantärende. Däremot tas ingen hänsyn till vem som köar!

Hur rationellare vore det inte med en särskild pensionärskö för kontantärenden? Könummer därtill erhålls vid företeende av godkänd legitimation och erläggande av en köavgift av 1000 kr minus 800 kr i fantastiskt förmånlig pensionärsrabatt. I avgiften ingår tio minuters pratstund (en kvart för bonuskunder) plus professionell rådgivning om i vilka sedelvalörer utbetalningen lämpligen ska effektueras, samt en kopp kaffe med mazarin.

3 reaktioner till “Banktankar

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s