”Härmed förklarar jag dig överlycklig” – hur fan går det till? Än märkligare då det rör sig om en döing. Men funkar det, så funkar det. Kommer du ihåg den här notisen:
Så här inför grillsäsongen borde påven förstås ta tillfället i akt att lyckliggöra också alla människoaktigt behandlade grisar, ännu levande såväl som slaktade, så vi kan tillåta oss smörja isterbuken med gott samvete och fläskkarré med gräddsås.
***
I helg och töcken:
***
Har du också svårt att förstå dig på kvinnor? Hur tänker dom? Vad skulle det vara för fel på traktorer nu då?
Liksom på traktorsamlare? Samtliga objekt lär hur som helst vara tillgängliga på äktenskapsmarknaden, utom den stilige herren längst fram i mitten som är förhandsbokad. Så du trånande kvinna, skynda att fynda!
Som fergusonägare ser jag mig som uppbokad och grissalig så här runt Valborg.
Jag säger bara, lyllos! 🙂
Är jag man? Det är inget fel på traktorer, även om jag inte känner behov av att samla på dom. Men det handlar nog mer om brist på utrymme.
Snartärdetimorgonkram påre Per! 🙂
Men visst är det slående när 30 traktorentusiaster vid en första ordningens approximation består av 30 män.
Brist på utrymme gäller i alla fall inte Gefle Dagblad, snarare brist på något att fylla utrymmet med:
– rrr…rrrr…rrrr…ja hallå, GD:s tipstelefon.
– Jo det är så att det kommer hit en busslast finska traktorsamlare.
– VAR DÅ? NÄR DÅ? VI KOMMER, VI KOMMER!
Nuärdetimorgonochmorgonkram Barbro! 🙂
Mackmyra!
Det är väl whisky det.
Som man blir lite småsalig av.
Man blir ännu saligare av den skotska.
Jag saligförklarade mej själv häromdan när jag fick hemgjord limoncello.
Det var inte påven som hade gjort det miraklet.
Det var Fernanda!
Mackmyran är inte dum, men för dyr. Köpte en tidig för ett par år sen, fast den blev jag besviken på. Är nog bättre nu. Köpte Singleton på Azorerna. Oljig, lite lustig, mild men rå samtidigt. Nåt åt Edradourhållet till, faktiskt, men sämre.
Limoncello är mums! Nästan enda likören som inte känns för söt. Citron (plus annan citrus som grape, lime och blodapelsin) är en av mina allraste favvosmaker generellt. Hälsa Fernanda att jag är spekulant på en flaska! 🙂
Fernanda gör även apelsinmarmelad som smakar liksom mer. Så där så att man inte vill ha den från ica mer… Och så förgyller hon fruktsalladen med sin limoncello så man kan inte sluta äta. Det går inte att sluta förrän skålen är tom. Och man själv är full (och salig) 🙂
Okej, lägg med en marmeladburk, en stor, i varukorgen. 🙂
Hon verkar ha startat upp igen! 🙂
http://metrobloggen.se/lussan/
Brrrum, brrrum-brrrrum, då ska jag dit och kolla!