Färgstark sommardrink

Sommaren är i antågande. Här är en egenkomponerad drinkfavorit som är proppfull med antioxidanter och andra nyttigheter och som jag gärna delar med mig av, i alla fall receptet. Drinken, som jag har döpt till Rododendron, består av:

5 cl renat, vodka och/eller ljus rom
5–10 cl ren granatäppeljuice
saften av en kvarts limefrukt
ett gäng iskuber
mineralvatten och/eller sockerdricka till angenäm styrka och smak
riklig garnering med myntablad

Tilltugg: grillad halloumiost och vanliga räkor flamberade i kraftigt rökig whisky

granatäppeljos

Jag väntar fortfarande på ett hedersomnämnande av IOGT/NTO. Kanske inte direkt för innehållet men gott och väl för det självreglerande namnet. Femsex drinkar är nog max för de flesta, då kypmästarn vid beställning av mera “Rårrårrännrånn” kommer att finna det för gott att dra strecket.

Grenade Cyprise är en förrätt baserad på samma smakkombinationer som drinken och finns liksom andra recept i bloggen registrerad i Jernis recept.

2 reaktioner till “Färgstark sommardrink

    1. Ärligt talat, det gör jag också helst, tar en Lagga. Fast granatäpple är gott och drinken är faktiskt inte alls dum. För egen del vill jag bara mineralvatten till slödrickat.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s