För drygt en vecka sen avlutades klimatmötet COP21 i Paris. Den politiska och ekonomiska makten hyllades för sitt ansvarstagande. I dag kom beskedet att regeringens utredningsdirektiv om eventuell nedläggning av Bromma flygplats läggs i makuleringsmaskinen. Julmyset på Operakällaren når stratosfäriska höjder:
Arrogansen är total: ”Ödelägger inte vi planeten så gör nån annan det, business as usual.” Visserligen är flygplatsen bara en spottloska i sammanhanget, men det kan å andra sidan hävdas om vad som helst som brutits ner till en tillräckligt liten beståndsdel.
Symboliken är övertydlig. Lars Igeland, Jordens vänner har rätt; Parisavtalet är en bluff, bara tomma ord, ett köpslående om vem som ska komma billigast undan.
Det som ger näring ger liv. Beteckningen ”näringsliv” måste vara svenska språkets i särklass största spark i röven på allt levande. Mentala jävla svullon, vid gud vad jag föraktar er.
—
Sen bredvidläsning i SvD (31/12): ”Styr flyget mot sin egen undergång?”
Raka puckar där, inget kringelåkande! O:)
God Jul Jernis!
Jäpp, och för de värsta syndarna i lag Täringslivet kräver jag matchstraff och lång avstängning för egotripping.
God Jul svågern!